Jařinec 2021 se osvědčil!

V pátek 17. 9. 2021 byl zahájen druhý ročník nejen divadelního festivalu Jařinec, s letošním podtitulem Zářinec. A hned tento první festivalový den byl naplněn skvělými vystoupeními. Před Braunovým morovým sloupem zahráli Geisslers Hofcomoedianten trilogii Malé příběhy velkého hraběte, která s láskou i nadhledem mapuje život a činy kukského hraběte Šporka, a tak se jednalo o zahájení naprosto adekvátní geniu loci jaroměřského náměstí. Dispozice jaroměřského veřejného prostoru byla naplno využita i pro následující body programu – koncert zpěvačky a muzikantky AN-NY způsobil netradičně magickou atmosféru v přilehlém altánu v Masarykových sadech. Večer byl zakončen připomínkou sta let loutkového divadla v Jaroměři v podobě oživlé výstavy, kterou připravili organizátoři festivalu, členové Kolegia hraběte Šporka. Při této příležitosti se mohli diváci setkat například s dvoumetrovou loutkou kráčící po hladině Labe.
Víkendový program Jařince se odehrál v prostorech Národního památkového ústavu v Josefově. Tamní dvůr, pro organizaci kulturní akce jako stvořený, během soboty i neděle hostil několik pohádek pro děti s doprovodnými dílnami, inscenaci S čaganem lamag nohy intelektuálně pojednávající o dějinách a krajině pro nás exotických Beskyd od souboru Akolektiv Helmut, fyzického básníka Petra Vášu, koncert hradecké písničkářky Anny Beckerové za doprovodu cellisty Matěje Čapka a inscenaci jaroměřského souboru Convivium Erben 1862. Místním divákům jsme se pokusili nabídnout program blízký našim srdcím, a zdá se nám, že každý jeho bod stál za návštěvu.
Vřelou atmosféru Jařince tvoří také občerstvení, složené zásadně z domácích dobrot nebetyčných chutí. Přáli bychom si, aby byl festival místem setkávání se u divadla, hudby nebo při opékání buřtů v inspirativním prostředí našeho města. Za Kolegium hraběte Šporka všechny srdečně zvu na příští květnový ročník, jehož dramaturgii už teď zodpovědně připravujeme. Věřte, že se o vás postaráme jako o vlastní!

Kateřina Prášilová

foto: Lukáš Veselý