Holasová Jaroslava

Motto:
„Dramatická výchova neutváří jen nadané herce… Každá prodavačka, úředník, řidič autobusu, průvodčí, policista, učitelka, politik i rodič jsou svým způsobem „herci“ a měli by umět mluvit a jednat s druhými.“

Jarka Holasová je učitelkou literárně-dramatického oboru v ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř. LDO ve škole v září 1988 zakládala. Zároveň hraje loutkové pohádky podle klasických autorů v mateřských školách. Loutkové divadlo jako prostředek přístupu k dětem objevila při studiu v pedagogické třídě na Gymnáziu v Náchodě. Učitelské vzdělání získala na Střední pedagogické škole v Litomyšli. Absolvovala Lidovou konzervatoř při loutkovém divadle Drak v Hradci Králové v ročníku Jana Dvořáka a Karla Šefrny. V roce 1990 ukončila studium loutkářství pro pedagogy na Katedře loutkářství DAMU v Praze ve třídě Jany Altmanové. Je členkou Odborné rady pro loutkové divadlo NIPOS-ARTAMA jako lektorka praktických dílen spolupracovala s různými organizátory dalšího vzdělávání pedagogů v Česku a ve Slovinsku. Je členkou Spolku pro podporu tradic loutkářství a Volného sdružení východočeských divadelníků, se svými žáky založila školní měsíčník „ZUŠkoviny“, který řídí doteď.
Na 57. Loutkářské Chrudimi v roce 2008 byla její práce oceněna Cenou za tvořivou pedagogickou práci v inscenacích ZUŠ Jaroměř. Pod jejím pedagogickým vedením se školní loutkářské soubory pravidelně účastní krajských přehlídek dětského, loutkového a studentského divadla. Jejich inscenace byly několikrát oceněny na národních přehlídkách Loutkářská Chrudim, Šrámkův Písek, Mladá scéna Ústí nad Orlicí a Wolkrův Prostějov („Bleděmodrý Petr“, „O Honzoj“, „O muži, který počítal šišky“, „Chudý a veselý“, „Osudové kolo“, „Ve dvě na hruškách II“, „Lípa“, „O třech přadlenách“, „Darrell Standing“, „Pohádka o veliké řepě“, „Hotel“, „Lakomá Barka“, „Tygr Thomase Tracyho“, „Kázání děvčátkům a slečnám“, „Kráska v dřevě spící“, „Substrát“, „Byl jeden dědeček za dveřmi“, „O šmolíčkovi“, „Kdes holubičko lítala?“, „Ušubraná“, „Musí to bét?“, Šlépjej“, „Prasečinky“, „RUR?“, „Asi jsme špatně odbočili…“, „Na zdraví!“, „Modrovous“, „Cik!“, „Erben 1862“, „Hra o duši“, „Jeden“, „Viktorka“, „Svět je v rozpacích“). Inscenace „Ve dvě na hruškách II“, „Pohádka o veliké řepě“, „Hotel“ a „O šmolíčkovi“ (2015), „Ušubraná“ a „Kdes holubičko lítala“ (2016), „Musí to bét?“ a „Šlépjej“ (2017), „Asi jsme špatně odbočili…“ (2018), „Erben 1862“ (2020), „Hra o duši“ (2021), „Viktorka“ (2022) a „Svět je v rozpacích“ (2023) se hrály na Jiráskově Hronově, celostátní mezidruhové přehlídce amatérského divadla v hlavním programu. Inscenace „Osudové kolo“ (2009), „Tygr Thomase Tracyho“ (2013), „Kázání děvčátkům a slečnám (2014), „O šmolíčkovi“ (2015), „Erben 1862“ (2020), „Hra o duši“ (2021) a „Svět je v rozpacích“ (2023) byly pozvány do programu Přeletu nad loutkářským hnízdem, oborové přehlídky nejlepších a nejinspirativnějších inscenací profesionálních a amatérských loutkářů v divadle Minor v Praze. Soubor jednoho herce Jakuba Maksymova hrál svou inscenaci „Ve dvě na hruškách II.“ (2009) na festivalu Next wave v Praze a  na mezinárodním festivalu profesionálních loutkových divadel Spectaculo interesse v Divadle loutek v Ostravě.
Inscenace „Císařovy nové šaty“ (2013) a „A co antilopy?“ (2019) byly v ústředním kole soutěžní přehlídky LDO ZUŠ v Litvínově oceněny Zlatým pásmem a pozvány do programu festivalu DVD DAMU. Do programu této přehlídky, kterou organizuje Katedra tvořivé dramatiky DAMU v Praze, byla pozvána i inscenace „O šmolíčkovi“ a „Erben 1862“. Žáci a studenti hráli své loutkové inscenace na Slovensku, ve Slovinsku, v Albánii a naposled v rumunském Banátu. Soubory také pracují s kategorií scénické čtení a v rámci projektu Čtenář na jevišti se jim daří účinkovat v pražském finále. (Inscenace: „Pan Kdybych hledá kamaráda“, „Hlava v hlavě“, „Myši patří do nebe“, „Překlep a Škraloup“, „Kosprd a telecí“, „1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo“, „Nezbedníci a Příšerné zlobilky“ a „Ruka-kompletní průvodce“. V roce 2018/19 oslavil dramaťák 30tiny mimo jiné i založením nového svěžího jarního alternativního festivalu Jařinec. V roce 2012 byla Jarce Holasové udělena Cena za rozvoj mladého východočeského loutkářství, v roce 2018 potom Cena za inspirativní vedení současné divadelní generace. 

„Pokaždé, když píši zprávu o úspěchu svých žáků-Vašich dětí, milí rodičové, říkám si, že je to takové chlubení a přemítám, jestli se to hodí a že bychom měli skromně a pokorně mlčet. Měli. Ale jak mám poděkovat mým žákům-Vašim dětem za hodiny navíc, za poctivou práci a hledání a trápení se, když nápad nepřichází nebo když ten svůj úžasný musí třeba opustit? Věřte, není to jednoduché a nejde to samo. Učíme se, jsme přece škola a nechceme usnout…na vavřínech. A jak začíná nový školní rok, začínáme opět od nuly a já potřebuji poděkovat za minulou práci, invenci a energii všem Káťám a Monikám a Editám a Matějům a Jeníkům a Bárám a Aničkám a Martinům a Lenkám a Karolínám, Veronikám, Pavlínám a Michaelám…všechny je nemůžu vyjmenovat… a jejich rodičům. Jsem učitel-pedagog-průvodce na cestě hledání a nalézání, na cestě tvůrčí radosti i slz, úspěchu i neúspěchu…věřte, cesta to není vůbec lehká a rovná a já stále doufám, že někam vede.         Vaše Jarka Holasová (psáno pro Jaroměřský Zpravodaj)

Databáze českého amatérského divadla ZDE